Podstawowe emocje - radość, smutek, gniew, odraza, strach

Podstawowe emocje w filmach dla dzieci

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie niewinny wypad do kina z moimi synami. Zadaniem chłopaków było wybranie filmu, z wyjątkiem „Minionków” bo na ten planowaliśmy wybrać się całą rodziną. I po kilkunastu minutach i wymianie opinii nad zwiastunami, faworytem okazał się film „W głowie się nie mieści” reżysera Doctera. Ucieszyłam się, że dzieci wybrały film o uczuciach. Tak więc tym razem będziemy mieli na tapecie podstawowe emocje. Niecierpliwie czekałam na rozpoczęcie seansu.

 

Reakcje dzieci

Zacznę od tego jak film odebrały chłopaki.
Film bardzo im się podobał. Było wiele scen śmiesznych a dynamika akcji była zachowana. Końcowe sceny, które pokazały co w głowie mają psy i koty były hitem całego filmu. Innym słowy byli zachwyceni. Ale, moje ulubione słówko, czy zrozumieli co reżyser chciał przekazać?

Mnie się wydaję, a w zasadzie jestem pewna, że nie. Dla nich była to kolejna fajna historyjka o pięciu bohaterach, którzy kierują życiem dziewczynki. No może mój 12-latek coś tam zapamiętał. Na przykład, że mamy w sobie wiele emocji, i wszystkie są ważne. Ale wyrzucił to z siebie po moich dopytywaniach i naprowadzaniach. Spontaniczne to na pewno nie było :)

 

Moja reakcja

A dla mnie? Dla mnie ten firm miał zupełnie inny wymiar. Pokazał w prosty sposób jak ważne są podstawowe emocje w naszym życiu. Co tam podstawowe, każde emocje :) Tutaj głównymi bohaterami są Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Pierwsze skrzypce wśród emocji gra Radość, ale pozostali są równie istotni. Bo Strach, chroni nas przed niebezpieczeństwem. Gniew nas broni i pomaga odreagować przy niepowodzeniach. Odraza pokazuje czego nie lubimy, co nam się nie podoba. Smutek mimo że, jest przeciwieństwem szczęścia pomaga nam pogodzić się np. z utratą czegoś, z porażką.

Nie można się pozbyć żadnego z tych uczuć bo nie będziemy w pełni mogli przeżywać tego co nas spotyka w życiu.

Czy możemy się pozbyć Smutku, tylko po to aby zachować w pamięci szczęśliwe chwile? A przecież Smutek jest konieczny :) Często potem dochodzimy do radości, gdy ktoś bliski nas pociesza, przytula. Czujemy się bezpiecznie :) Czujemy się kochani.

A Gniew? Jeśli „zaliczymy” porażkę mamy się z tego cieszyć? Najczęściej złościmy się! Na otoczenie, na zbieg okoliczności, na kolegów, na dziecko, na SIEBIE. Tak. Złościmy się. Ale potem wyciągamy wnioski :)

 

Czasami chcemy wymazać smutne chwile. Tylko po co?

Robimy wszystko, żeby się nie złościć? Bo nie wypada?

Nie pozwalamy sobie na pokazanie, że coś nam się nie podoba. Bo to byłoby nieprofesjonalne?

 

Sama podziwiałam ludzi, którzy potrafili zachować spokój niezależnie od sytuacji. Tylko czy faktycznie byli spokojni? Nie, nie byli. Zaszywali się gdzieś i wyrzucali z siebie złość. Albo dusili ją w sobie, aby potem wybuchnąć ze zwielokrotnioną siłą.

 

Czasami udajemy, że wszystko jest w porządku. „Śmiech przez łzy” – często spotykałam się z tym stwierdzeniem. Aż w nie uwierzyłam :)

 

W bajce pojawiły się wyspy, to fundamenty psychiki dziewczynki. I poprzez brak równowagi zaczynają się rozpadać. A bez podstaw nie ma niczego, nie ma poczucia dobra i zła. Mnie zachowanie dziewczynki, gdy utraciła fundamenty swojego zachowania, gdy emocje zniknęły z jej głowy, skojarzyło się z depresją, zagubieniem i uczuciem utraty wszystkiego co mamy.

 

A tak się nie da być szczęśliwym.

 

Pozwólmy sobie na uczucia

Jak często słyszycie: „nie płacz, nic się nie stało”, „nie złość się”, „uspokój się, ludzie patrzą?

Jak często mówicie to swoim dzieciom?

 

Moje uczucia, moje emocje, mój świat. I wara od niego :)

Jeśli jesteśmy smutni to płaczmy.

Jeśli widzimy zdechłego szczura, krzywimy się i mówmy ble.

Jeśli jesteśmy źli, to zamknijmy się w pokoju i krzyczmy :)

Jeśli boimy się wysokości to nie wchodźmy na wierzę widokową.

A jeśli jesteśmy szczęśliwi to skaczmy z radości.

 

To nasze uczucia :) Bez nich będziemy jak roboty, które wykonują zadaną pracę. Podstawowe emocje są ważne, nie uciekniemy od nich. Więc może warto je ujarzmić.

 

Emocje - radość, smutek, gniew, odraza, strach
Emocje – radość, smutek, gniew, odraza, strach

 

Wszystkich chętnych zapraszam do zapisania się na newsletter, w którym będę informować o nowych wpisach.

Error: Your requested Widget "newsletter" is not in the "Widgets for Shortcodes" sidebar

 • [do_widget_area footer-1]
  • [do_widget_area footer-2]
   • [do_widget_area footer-3]
    • [do_widget_area sidebar-1]
     • [do_widget id="search-2"]
     • [do_widget id="categories-2"]
     • [do_widget id="archives-2"]
     • [do_widget id="meta-2"]
     • [do_widget id="widget_sp_image-2"]
    • [do_widget_area widgets_for_shortcodes]
     • [do_widget_area wp_inactive_widgets]

       

      Zapraszam na wcześniejsze wpisy:

      MakiALE – pochwała czy nagana – jak chwalić by nie sprawiać przykrości. […] Gdy przyjmujecie pochwałę to nie macie poczucia, że coś nie do końca było to miłe? A może w pochwałę wdarło się niewinne „ale”? […]

       

       

       

      2 myśli na temat “Podstawowe emocje w filmach dla dzieci

      Możliwość komentowania jest wyłączona.