Dzień Babci i dziadka - ludzie z przeszłości

Ludzie z przeszłości

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najmilszych dni w roku dla tych, którzy maja okazję spotkać się ze swoimi wnukami. Dzieci w przedszkolach przygotowują przedstawienia i zapraszają bliskich na miły poczęstunek. Niestety im dzieci starsze tym obchody mniejsze. W szkole podstawowej ten miły zwyczaj jest rzadkością, aby w gimnazjum i liceum całkowicie zaniknąć.

 

Moi dziadkowie mieli ogromny wpływ na mnie, choć gdy byłam dzieckiem nie zdawałam sobie z tego sprawy. Do dnia dzisiejszego kiedy tylko o nich pomyślę widzę ich oczami wyobraźni. Są na posterunku. W mojej głowie. I choć nie miałam okazji na poznanie ich z perspektywy dorosłego, to dzisiaj oceniam, że bez nich moje przekonania byłyby inne.

 

Nie do rozpieszczania

Nie tylko rodzice nas kształcą i pokazują wzorce, ale i dziadkowie. I nie jest prawdą, że są tylko po to, aby „rozpuszczać”. Ja się z tym nie zgadzam. I zawsze mnie złości gdy słyszę takie zdanie ze słów babci czy dziadka. Są po to, aby wspierać rodziców i pokazywać wnukom świat trochę z innej perspektywy. Choć oczywiście „rozpieszczanie” jest łatwiejszą alternatywą. Babcia i dziadek łącza nas z przeszłością, uczą i przypominają jak było kiedyś, jakie były wartości. Są żywą historią. Mogą być wspaniałym przewodnikiem przez życie. Ponieważ mają za sobą szmat czasu pełnego doświadczeń. Ja nie pamiętam babci czy dziadków w roli dostawcy słodyczy i pieniędzy. I bardzo się z tego cieszę.

 

Żyją wiecznie

Jeden z moich dziadków często opowiadał historie z przeszłości. Oczywiście ubarwiał je, dodawał elementy dramatu i komedii. A że był w tym świetny trudno było odgadnąć gdzie kończy się prawda, a zaczyna kłamstwo. Fragmenty opowieści nadal pamiętam, choć byłam małą dziewczynką gdy zmarł.

Do dzisiaj również pamiętam mieszkanie dziadka, wesołą kuchnię, i „straszny”, a zarazem dostojny pokój dzienny. Pamiętam bicie zegara i jak w popłochu uciekałam z pokoju, gdy zaczynał grać swoją melodię.

To dzięki spotkaniom rodzinnym na święta i urodziny dziadka, dzisiaj kultywuję ten zwyczaj w swoim domu.

I nigdy nie zapomnę dnia kiedy dziadek nagle umarł. Nadal na myśl o tym wydarzeniu łzy napływają mi do oczu. Bo umarł nie zwykły człowiek, ale dorosły, który mimo wieku zawsze dotrzymywał nam, dzieciom, kroku. Zawsze miał dla nas czas i historyjkę do opowiedzenia.

To on w jednej z nich powiedział, że człowiek żyje dopóki istnieje w myślach innego człowieka. Ja w to głęboko wierzę. I dlatego ma on w mojej pamięci szczególne miejsce.

 

My też będziemy mieli wnuki

Więc śpieszmy się okazywać uczucia swoim bliskim, uczmy dzieci szacunku do starszych. Zachęcajmy do zadawania pytań o przeszłość, czerpania wiedzy i doświadczenia z kopalni wspomnień dziadków. I pamiętajmy, że i my kiedyś staniemy się babcią lub dziadkiem.

Ja już wiem jaką chcę być babcią. Miałam wspaniały wzór. Co prawda w dziadku, ale to bez znaczenia :)

 

Dzień babci i dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka już tuż, tuż!

Dla przypomnienia:

21.01 – Dzień Babci

22.01 – Dzień Dziadka

 

zdjęcie do wpisu "Ludzie z przeszłości"

 

Ciasteczka serduszka z czekoladą dla ukochanej osobyMój pomysł na mały prezent z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Serduszka własnoręcznie wykonane i zapakowane w puszkę. Przepis znajdziecie we wpisie Ciasteczka serduszka

 

 

 

7 myśli na temat “Ludzie z przeszłości

 1. Jestem bardzo związana z moją babcią i nie potrafię sobie wyobrazić, że mogłoby jej zabraknąć. Często się kłócimy, rzadko przepraszamy, ale jeszcze rzadziej obrażamy ;) Babcia opiekowała się mną jak byłam mała i była dla mnie całym światem. Cieszę się, że moje dzieci mogły ją poznać i pokochać.

 2. U mnie jeden dziadek był od opowieści o duchach, a drugi od spacerów i wspólnych zabaw. Natomiast od babć dowiedziałam się o przeszłości dziesięć razy więcej niż z lekcji historii w szkole. Dla mnie przeszłość i tradycja są bardzo ważne, a dziadkowie są takim łącznikiem z tym co było.

 3. Ja niestety nie mam już ani dziadków ani babci :( Jednej nie poznałam nigdy a ta jedyna odeszła dwa miesiące temu :( Nie pogodzę się z tym chyba nigdy bo była najukochańsza i bardzo nam jej brakuje. Nasze wakacje były zawsze u babci..stała tam na drodze przed domem i wyczekiwała nas wszystkich, biegliśmy do niej z plecakami na plecach i mocno tuliliśmy się. Często nosiła fartuszek, w którym zawsze miała coś słodkiego :-) Mogłabym dużo pisać bo bardzo za nią tęsknię.. Moja córka ma prababcię, dziadka i dwie babcie także jest dla kogo robić laurki :-) Wymyśliłyśmy też krótki filmik z jej dzieciństwa, na którym są pierwsze kroki, pierwsze słowa i śmieszne słówka :) oraz album pełen zdjęć, których jeszcze nie widzieli ..myślę, że sprawi im tym ogromną radość. Oczywiście tak jak mamusia kiedyś recytowała wiersze i śpiewała piosenki ona ma również coś specjalnego :)))

  1. Piękne prezenty :) Stawiacie sobie wysoko poprzeczkę na kolejne lata. Ale to dobrze. Trzeba śpieszyć się kochać ludzi.
   A co do Twojej straty bardzo mi przykro. Na szczęście czas leczy rany. I kiedyś się z tym pogodzisz choć tęsknota będzie wieczna. Ale może o to chodzi, aby o tych, którzy byli nam bliscy nigdy nie zapomnieć. I pielęgnować miłe chwile :)
   Dziękuję za to, że jesteś tu ze mną.

 4. Dzień babci i dziadka już jutro. Moi synowie mają w zasadzie tylko jedną babcię i postanowiliśmy żeby ten dzień był wyjątkowy….Wyjątkowy bo babcia i dziadek to wyjatkowi ludzie i masz rację nie tylko do rozpieszczania i czasem przypilnowania jak rodzice wychodzą. Kochajmy ich całym sercem i pokazujmy to nie tylko na Dzień Babci ale każdego dnia w roku.
  Pomysł na prezent jest super. Ja wybrałam ręcznie robioną herbaciarkę, niedługo pochwalę się nią na stronie i mam nadzieję że przysporzy wiele radości Babci :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.