Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie – miejsce pełne legend

 

Zamki to miejsca magiczne. Przepełnione historią ale również legendami. Zwiedzający sami wypytują miejscowych o ciekawostki związane z danym miejscem. Zamek w Niemodlinie może właśnie dzięki bujnej historii, zmianie właścicieli posiada nie jedną legendę ale wiele. Biała Dama, to najbardziej znana, ale mamy również legendę o ciotce Elżbiecie, tunelu pod Niemodlinem i krwawym śladzie, o rozpustnych mnichach i wiele innych.

 

Garść historii

Zamek w Niemodlinie ma ponad 700 lat. Jest jednym z największych i najbardziej wartościowych historycznie zamków w Polsce. Został wzniesiony przez rodzinę książęcą Bolesława I w roku 1313 celem obrony ziem opolskich. Do 1532 roku był własnością śląskich książąt piastowskich. Kolejnym jego właścicielami były arystokratyczne rody niemieckie: Hohenzollern, Lagau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wielu gotycka budowla została przebudowana na renesansową rezydencję. W XVIII wieku kolejny raz przeszła przemianę. Została odnowiona w stylu barokowym.

Po II wojnie światowej zamek zamek został siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony. W 1990 r. obiekt nabył prywatny inwestor. W 2006 r. właścicielem zamku został Instytut Postępowania Twórczego, aby w 2015 r. zamek zakupiła spółka Centrum z Łodzi.

W swojej historii zamek kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany.

Moja ulubiona legenda

Może trochę nietypowa, bo nie o Białej Damie, która strzeże zamku. O dziewczynce, która poszła na poszukiwanie swojej kozy do lasu. Jak to w bajach bywa kozy nie znalazła, ale złego rozbójnika tak. Zaczęła krzyczeć do Anioła Stróża o pomoc. Wtedy rozległ się huk błyskawicy. Rozbójnika-rycerza wraz z koniem pochłonęło trzęsawisko. Dziewczynka ocalała. Na niebie pojawił się wzywany Anioł Stróż. Swoimi skrzydłami zmiótł dwie kopy gwiazd. Spadające gwiazdy ukazywały drogę dziewczynie do domu. Dzięki temu bezpiecznie trafiła do domu po drodze odnajdując kozę. W podziękowaniu za pomoc uratowana wyrzeźbiła postać Anioła Stróża w lipowym drewnie. Jej ojciec umieścił Anioła na słupie. Wkrótce jak się można domyślać okoliczni mieszkańcy ustawili kapliczkę przy drodze obok narzutowego głazu.

Po latach figura zniknęła, ale pozostał głaz oraz gwiazdy ziemne – osobliwe grzybki w kształcie gwiazd. Mają średnicę 5-7 cm. Z kulistego środka rozchodzą się 7-10 ramion. Mieszkańcy mówią, że to pamiątka starych wydarzeń.

Wszystkich, którzy chcą poznać pozostałe legendy zapraszam na zamek w Niemodlinie, który jest otwarty codziennie z wyjątkiem poniedziałku w godzinach 10-16.

Zamek zniszczony, ale naprawdę piękny i wart zwiedzania.

 

Informacje dla zwiedzających:

Udostępniono dwie wersje zwiedzania:

 

Z przewodnikiem – wtedy wejdziemy na zamek. Oglądniemy dziedziniec, most, rzeźby, park zamkowy, przyziemie, salę balową i kaplicę. Czas zwiedzania ok 60 minut.

Cena biletów:

bilet normalny – 15 zł

bilet ulgowy (młodzież szkolna i studenci) – 10 zł
bilet rodzinny (2 rodziców z dziećmi) – 35 zł

Dzieci do 4 lat – wstęp bezpłatny

UWAGA: godziny zwiedzania wtorki – piątki o godz. 13.00, soboty – niedziele o godz. 12.00 i 13.15

 

Bez przewodnika – ale w tym przypadku nie wejdziemy na zamek. Możemy zwiedzić przedzamcze, fosę, pst, rzeźby, park zamkowy.

Cena biletów:

bilet normalny – 10 zł
bilet ulgowy (młodzież szkolna i studenci) – 5 zł

Dzieci do 4 lat – wstęp bezpłatny

 

Dostępna do zwiedzania jest również izba tortur – 5 zł od osoby

 

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie (źródło http://niemodlinzamek.pl/galeria/)

 

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie (źródło http://niemodlinzamek.pl/galeria/)

 

 

 

Jedna myśl na temat “Zamek w Niemodlinie – miejsce pełne legend

Możliwość komentowania jest wyłączona.